Co się dzieje w Twoim ciele po rzuceniu palenia? Zobacz więcej

0
140
Skutki rzucenia palenia

Naukowcy i eksperci wielokrotnie już dowodzili negatywne skutki palenia na nasze ciała jak i ogólne samopoczucie. Jednak wciąż dla wielu ludzi rzucenie palenia papierosów jest nie lada wyzwaniem. Po kolejnych nieudanych próbach często brak im motywacji i siły do dalszej walki. Dlatego głównie z myślą o osobach palących, jak i tych bez nałogu w celu profilaktyki przygotowaliśmy małą dawkę informacji o pozytywnym wpływie rzucenia palenia na nasze ciała.

Pierwsze efekty możemy poczuć już po 20 minutach. Natomiast cały proces rehabilitacji wszystkich narządów może potrwać do 15 lat! Oczywiście nie bez znaczenia jest intensywność i długość palenia papierosów na przestrzeni lat.

20 minut

Praca serca wraca do normy. Poprawia się krążenie krwi oraz wzrasta wrażliwość u stóp i w dłoniach.

12 godzin

Spada poziom dwutlenku węgla we krwi, podczas gdy poziom tlenu wzrasta.

Od 2 tygodni do 3 miesięcy

Zmniejsza się ryzyko zawału serca. Znikają symptomy uzależnienia od tytoniu. Tkanki płucne się odbudowują i poprawia się ogólna praca płuc.

Od 1 do 9 miesięcy

Ustaje(nienatychmiastowo) kaszel palacza i chrapanie – płuca potrzebują trochę czasu do pozbycia się szkodliwych substancji, które tak licznie się w nich nagromadziły.

1 rok

Znika pociąg do tytoniu. Skóra uzyskuje zdrowszy wygląd i lepszą elastyczność. Ryzyko choroby serca zmniejsza się o 50%.

5 lat

Krążenie krwi wraca zupełnie do normalności. Ryzyko wylewu jest równe ryzyku osoby, która nigdy nie paliła.

10 lat

Po dziesięciu latach od rzucenia palenia ryzyko raka płuc jest o połowę mniejsze od osoby palącej. Ponadto znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka trzustki, krtani, nerki, przełyku.

15 lat

Ryzyko wystąpienia choroby niedokrwienia serca oraz szanse na zachorowanie na raka są dokładnie równe co osoby nigdy niepalącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here