Do czego prowadzi nadmierne spożywanie alkoholu?

0
79
Alkohol skutki

Wielu z nasz czerpie duża radość z każdym łykiem ulubionego alkoholowego napoju, jednak co się dzieje gdy z nim przesadzimy? Jak wiemy co za dużo to nie zdrowo i jak pokazują najnowsze badania skutki nadmiernego spożywania alkoholu mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Niestety alkohol wpływa negatywnie na prawie cały organizm, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego atakowi na układy wewnętrzne naszego ciała.

Układ nerwowy

To właśnie mózg i nerwy są odpowiedzialne za to, że mamy świadomość picia alkoholu i odczuwamy jego skutki. Do najczęstszych objawów należą zaburzenia mowy czy ruchu. Jednak, gdy przesadzimy z alkoholem jego działanie może być znacznie bardziej drastyczne i długotrwałe dla naszego organizmu. Etanol i jego metabolity mogą doprowadzić do wielu schorzeń neurologicznych takich jak: bóle mięśni czy upośledzenie ruchowe niektórych narządów np. opadająca ręka. Ponadto w skrajnych przypadkach nadużycie alkoholu może prowadzić do pogorszenia wzroku lub nawet zupełnej ślepoty.

Układ pokarmowy

Alkohol przede wszystkim atakuje wątrobę. Prowadząc do jej odtłuszczenia, czego skutkiem może być zapalenie, zwłóknienie, a następnie marskość. Na co dzień możemy odczuwać ból pod żebrami, gdyż wątroba znacznie zwiększa swoją objętość.

Nietknięta nie pozostaje także trzustka. Alkohol może doprowadzić do samotrawienia się narządu, co może znacznie ułatwić wystąpienie cukrzycy.

Układ krążenia

Po pierwsze nadużywanie alkoholu może prowadzić do problemów z nadciśnieniem. Jest ono przyczyną zawałów serca, udarów mózgu czy krwotoku mózgowego. Następną wadą jest ryzyko wystąpienia kardiomiopatii, czyli licznych zmian sercowych: stłuszczenie, powiększenie mięśnia sercowego, osłabienie skurczów. Niestety zmiany te są ciężkie w leczeniu i często nieodwracalne, dlatego jedynym rozwiązaniem może być przeszczep serca.

Powyższe przykłady nie zamykają katalogu negatywnych skutków spożycia alkoholu. Do pozostałych zaliczyć można obniżenie płodności czy zaburzenia miesiączki.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez alkoholu, dlatego warto tak jak w przypadku innych dziedzin życia zachować umiar i zdrowy rozsądek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here